Doris Hennix
2017-03-16
447758
| Klubbat belopp | 550 SEK |
| Utropspris | 1 500 SEK |
DORIS HENNIX (1908-1997): (2) "Hos frissan II" samt "Spelmän, Karby gård I", signerade Doris Hennix, olja på pannå, 16,5x30 cm resp 20x29 cm
PROVENIENS:
"Spelmän", utställd Sveagalleriet, Stockholm