Salsbord 1920-tal
2017-03-03
444382
| Klubbat belopp | 16 000 SEK |
| Utropspris | 5 000 SEK |
SALSBORD, 1920-talsklassicism, kopplat underrede i massiv, träskuren bok, betsat i grönt och brunt, senare skivor i svartbetsad björkfanér, utdragbara extraskivor med stödben i original, ca 250-500x140 cm
Bruksslitage, senare skivor snickeritillverkade efter originalskivorna