Chanukkastake Österike/Ungern

Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern
Chanukkastake Österike/Ungern

Klubbat för:

22 000 SEK

Utropspris

18 000 SEK

CHANUKKASTAKE, silver, Österrike/Ungern, 1800-talets andra hälft, rektangulär på svängda bladfötter, åtta oljelampor på fotställning, ryggstycke med driven dekor av parställda fåglar med festonger samt krönande sluten krona, längd 27 cm, höjd 23 cm, vikt ca 515 g

Liten kanna för påfyllning av olja saknas, slitage, bucklor

444190

2017-03-06