Kappadokien Tema
2017-02-28
442294
| Klubbat belopp | 2 600 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
KAPPADOKIEN, fragment, centrala Anatolien, omkring år 1800 eller tidigare, güler på gul botten, ca 205x84 cm
FRAGMENT, Cappadocia, central Anatolia, 1800 or earlier, 205x84 cm
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
skador, slitage, fragment, monterad på väv