Aksaray Tema
2017-02-28
440678
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
AKSARAY KELIM, centrala Anatolien, tidigt 1800-tal, diagonalt polykromt mönster, ca 350x148 cm
AKSARAY KELIM, central Anatolia, early 19th century, 350x148 cm, mounted
Purchased in Turkey late 1980s
Provenance: Swedish private collection
Fragment, skador, slitage, fläckar, monterad på väv