Hotamish Tema
2017-02-28
439837
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
HOTAMISH, kelimfragment, centrala anatolien, 1800-talets mitt, medaljonger med hakmönster på röd botten, ca 226x168 cm
HOTAMISH, kelim fragment, central Anatolia, mid 19th century, 226x168 cm
Provenance: Swedish private collection
Exhibited: JP Willborg, 1992, "Woven Magic", plate 12
Fragment, skador, monterad på väv