Skålfat Kina Kangxi
2017-02-06
438304
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
SKÅLFAT, porslin, Kina, Kangxi (1662-1722), konturerat brätte, dekor av reserver med stiliserad blomsterdekor samt lotus i centrum i underglasyrblått, diameter ca 39 cm
PROVENINS: från en privat svensk samling
Jämför med ett liknande skålfat sålt hos Sotheby´s, New York, 2007, 19 mars, lot 786
Slitage, glasyrbortfall, mindre nagg, spricka