Spegel 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

SPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld, med Stockholms hallstämpel 1778, dekor av lagerfestonger, fascessknippen och pärlstav, krönt av flammande urna, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 163 x 58 cm

Skador, lagningar, nedre dekorer kortade, urnan möjligen ej ursprungligen tillhörande

437750

2017-02-09