Bordslampa Kina 1700-tal
2017-01-27
435947
| Klubbat belopp | 2 400 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
BORDSLAMPA, porslin, Kina, Yongzheng (1723-1735), famille rose, balusterformad, dekor av tupp vid pion i emaljfärger, totalhöjd ca 47 cm
Ursprungligen lockurna, borrad för el, smärre mynningslagning