Tekanna Kina
2017-01-23
434796
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
TEKANNA, "Tetsubin", gjutjärn, Japan, 1800-tal, cylinderformad, gåshudsmönstrad, med hänkel, totalhöjd ca 25 cm
Proveniens: enligt uppgift från Marja Orstadius samling
Nagg, invändigt med rost