Syltkittel från Haga slott

Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott
Syltkittel från Haga slott

Klubbat för:

9 600 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SYLTKITTEL från HAGA SLOTT, sannolikt kopparslagaren och åldermannen David Lindskogs verkstad, Stockholm, 1816, koppar, rund halvsfärisk form med två smidda handtag i koppar, rullad kant med järntråd, märkt med Karl XIII:s C-monogram under kunglig krona, HAGA. 1816. N1 W 6M., höjd 13,5, diameter 30 cm

Stockholms Auktionsverk tackar Magnus Green för expertiseringen

PROVENIENS: Haga Slott 1816. Texten har blivit överkorsad i samband med att föremålet sorterades ut och sedan såldes.

KÄLLOR: Nordiska museets skråarkiv, Kopparslagarämbetet i Stockholm, Slottsarkivet, Haga Slott, DI:1, DI:4.

HISTORIK: Kopparföremålen från de kungliga köken är oftast påfallande kraftiga. Kastruller, formar med mera har en tyngd som är ovanlig utanför slottsmiljö. De kärl och husgeråd som skulle brukas vid vanlig matlagning och förvaring förtennades normalt, medan däremot syltkittlar av koppar inte förtennades. Genom en sådan beläggning kunde nämligen lingonsylten bli missfärgad och oduglig. Kunglig koppar är ofta märkt med regentens/ägarens initialer/monogram kombinerat med namnet/initialerna för slottet där de brukats. De kan även vara märkta med ett nummer och vikten som vanligen anges i mark eller i skålpund. Auktionens syltkittel har Karl XIII:s krönta C-monogram - HAGA - 1816 - N1 - W 6M (6 mark). Kitteln finns omnämnd i en förteckning över inventarier som inköptes till Haga 1816. Här räknas ett stort antal kopparföremål upp, däribland kastruller, långpannor, durkslag, bakelseplåtar och melonformar. Bland kopparn finns även tre syltkittlar av olika storlek. Den aktuella kitteln är märkt nummer 1 och var således den minsta av de tre. Enligt en annan förteckning var kopparn inkommen den 16 augusti 1816 "enligt Lindskogs Räkning". Familjen Lindskog var en framstående kopparslagarsläkt verksam i flera generationer. Sannolikt levererades kitteln av David Lindskog, kopparslagarämbetets dåvarande ålderman i Stockholm och verksam från slutet av 1700-talet fram till 1820-talet. Han blev mästare den 15 november 1776 då han uppvisade sitt mästerstycke - en väggfontän (vattenbehållare) med dess kittel, en temaskin och en kaffekanna.

431530

2016-12-31