Brosch silver med glasfluss
2016-12-21
429836
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
BROSCH, silver, förgyllda partier, filigrandekor, olikfärgade stenar i rött och grönt av glasfluss, 1800-tal, stämplad "HL", omarbetat dräktspänne
Bruksslitage, en sten saknas, mindre defekter, senare bearbetad, tennlödningar