Skurna dekorelement
2016-12-16
428888
| Klubbat belopp | 1 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
SKURNA DEKORELEMENT, 4 st., 1800/1900-tal, skuren geometrisk och floral dekor, den mörkaste med senare ytbehandling, längd mellan ca 145 - 171, största bredd ca 26 cm
Proveniens: Dekorelementen kommer från en samling som ihopbragtes av en diplomatfamilj i Afrika under mitten av 1900-talet.
Omfattande bruks- och åldersrelaterat slitage