Ljuskrona 1800-tal nyrokoko
2016-12-15
428697
| Klubbat belopp | 9 200 SEK |
| Utropspris | 10 000 SEK |
LJUSKRONA, 1800-talets senare del, nyrokoko, för 12 ljus, förgylld mässingsstomme, behängd med olikslipade prismor och stomglas, höjd ca 96, diameter ca 54 cm, senare elektrifierad
Senare elektrifierad, enstaka prismor kan saknas