Brosch
2016-12-17
428002
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 10 000 SEK |
BROSCH, möjligen platina, 1900-talets första del, genombruten spetsoval med millegriffedekor, orientpärlor, gammal- och rosenslipade diamanter samt några med åttkantslipning, nål i 18 k guld och avskruvbar, längd 4 cm, vikt ca 6,1 g
Några åttkantslipade diamanter ej ursprungliga och fattade senare, några stenar med hack och skador