Bägare Johan Pettersen
2016-12-05
426299
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
BÄGARE, silver, Johan Pettersen (verksam 1755-1796), Söderhamn 1767, invändigt och delvis utvändigt förgylld, svisselerad dekor av kartuscher, välvd fot, höjd ca 18,5 cm, vikt ca 316 g
Fotring med bucklor