Friedrich Bernhard Albers pokal med lock
2016-12-04
426290
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
FRIEDRICH BERNHARD ALBERS (verksam i Riga 1763-78): Pokal med lock, silver, delvis förgylld, rak konformad kropp, spiralgodronerad fotavslutning, pokal årsstämplad D (1767), pokal stämplad B, höjd med lock 24 cm, vikt 467 gr
Lock ej originaltillhörande, undersida med gravyr