Tabriz
2016-12-04
425189
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
ORIENTMATTA, Tabriz, tidigt 1900-tal, dekor av kvinna med påfåglar, växt- och blomornamentik mot ljus botten, detaljer i silke, ca 182x136 cm
4:e december
senare fransar, obetydligt slitage, langetering med smärre lagningar