Karl Hohmann silverbestick julspecial

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

KARL HOHMANN, bestick, 165 dlr, silver, modell chippendale, i schatull, stämplade KH, Pforzheim Tyskland, svenska importstämplar, bestående av: 11 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 11 bordsgafflar, 12 bordsgafflar, 12 bordsskedar, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 11 smörgåsgafflar, 10 smörgåsknivar, 11 glasskedar, 11 teskedar, 9 kaffeskedar, soppslev, såsslevar, 1 par, raguskedar, 1 par, serveringsspade, uppläggningssked, uppläggningsgafflar, 1 par, 10 udda fruktknivar silver 800 modell chippendale, med förgyllda silverblad, total vikt exklusive bestick med rostfria delar ca 5665 g, + 311 g silver / 800

424055

2016-12-13