Textill 1800-tal
2016-12-07
423377
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 2 000 SEK |
TEXTIL, 1800-tal, sannolikt Balkan/östeuropa, delar av ett silverbårdsbroderi i lågrelief, grön sammet/schagg med applikationsbroden med förgylld och försilvrade metalltrådar på en botten av guldbrun / röd sammet, kantad med applicerade mettallband, silverbroderi i låg relief med spunna förgyllda och försilvrade trådar, snoddar, paljetter, kantiljer och strödda infattade glassstenar, motiv av rankor, blommor och frukter, ca 126x50 cm
Senare montering, sltage, skador