OS München 1972 Fackla Sportmemorabilia
2016-12-20
422060
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 15 000 SEK |
OLYMPISKA SPELEN MÜNCHEN 1972 - FACKLA, original, stål, Krupp, höjd ca 74 cm
HISTORIK:
Det tog 30 dagar för 6000 fackelbärare att föra facklan 5532 km från Athen till Olympiastadion i München.
Färden gick från Olympia - Athen - Thessaloniki (Grekland) - Istanbul (Turkiet) - Varna (Bulgarien) - Bukarest - Timisoara (Rumänien) - Belgrad (Jugoslavien) - Budapest (Ungern) - Wien - Linz - Salzburg - Innsbruck (Österrike) - Garmisch-Partenkirchen - München (Västtyskland)
Bruksslitage, repor