Stina Broomé förlaga till julplasch
2016-11-12
420897
| Klubbat belopp | 1 500 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
STINA BROOMÉ (1891-1991), Vintermotiv, förlaga till julplansch, osignerad, gouache/akvarell, ca 32,5x67 cm
HISTORIA: Stina Broomé var en svensk bildkonstnär, illustratör och barnboksförfattare. Hon är kanske mest känd för sina vykort och bokmärken. Totalt tecknade hon över 1000 vykortsillustrationer. Idag är hennes konst exponerad i påsktider, då Apotekarnes Påskmust har en etikett med en Stina Broomé-illustration