Golvlampa proveniens Harpsund omkring 1900
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
GOLVLAMPA, från Harpsund, Meiji, Japan, brons, gjuten och graverad dekor, delvis förgylld, total höjd 195 cm
PROVENIENS: Konsul Hjalmar Wicander (1860-1939), Harpsunds herrgård, Mellösa socken, Södermaland
gåva på 1930-talet till byggmästare Tycho Pettersson (1878-1951) därefter i arv inom familjen
Hjalmar Wicander var äldste son till August Wicander, grundare av Wicanders korkfabrik, som var först i världen med att mekanisera tillverkningen av buteljkork. Efter Allmänna konst- och industriutställningen i Stockholm 1897 förvärvade Hjalmar Wicander Villa Lusthusporten på Djurgården som bostad för sig och sin hustru Anna. Efter ombyggnader efter Carl Möllers ritningar kunde Wicanders samlingar med antikviteter inrymmas i villan. 1902 förvärvades egendomen Axelsberg i Sörmland, där arkitekten Otar Hökerberg engagerades för uppförandet av en ny huvudbyggnad i karolinsk stil. Den nya herrgården stod klar 1914 och vid samma tidpunkt återfick egendomen sitt ursprungliga namn Harpsund. Denna sommarbostad inreddes ståndsmässigt på samma sätt som stadsvillan, genom handelsförbindelsen med Medelhavsområdet varifrån korkbarken hämtades, kom även exotiska möbler och konsthantverksföremål att ingå i gårdens inredning.
Vid nybyggnationen av Harpsund anlitades byggmästaren Tycho Pettersson, som sedermera kom att fungera som familjen Wicanders privata byggmästare fram till 1950-talet. Familjen Pettersson hade tjänstebostad på Harpsund och fick motta flera möbler och antikviteter i gåva från Carl August Wicander. Redan efter Hjalmar Wicanders död 1939 donerades Villa Lusthusporten till stiftelsen Nordiska Museet och efter sonens död 1952 donerades Harpsunds gods till staten som sommarbostad för Sveriges stadsminister.
Slitage, skärmen med skador, omarbetad för el