Vaser Kina
2016-11-10
420313
| Klubbat belopp | 2 200 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
VASER, 2 st., 18/1900-tal, Kina, porslin, dekor i underglasyrblått med motiv av fouhunder respektive drakar, bottnar med skrivtecken, höjd ca 13-23 cm
Den mindre vasen med mindre nagg vid mynning, fotring med smärre glasyr