Bägare Lars Beckman d.ä. 1700-talets första hälft
2016-11-09
419751
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 4 000 SEK |
BÄGARE, silver, senbarock, Lars Beckman d.ä. (verksam i Örebro 1712-1748/52), delvis förgylld, runt mynningen och fot vågband i relief, samtida initialer CA:H, höjd 9 cm, vikt ca 72 g
Slitage, obetydlig bristning