Ljusstake smide Käck och Hedby
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KÄCK & HEDBY, "Tuppstake", ljusstake, för 3 ljus, smide, Leksand, höjd ca 57, längd 41 cm
HISTORIK: Den sk Tuppstaken, med anor från 1600-talet, ritades under tidigt 1900-tal av konstnären, arkitekten och Leksands Hemslöjds grundare Gustaf Ankarcrona
418760
2016-11-05