Bägare 1700-tal, silver
2016-11-05
418676
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
BÄGARE, silver, 1700-tal, trumpetformad med godronerad fot, graverad dekor, ägarmonogram med dateringar 1760 resp 1781, stämplad "ET", höjd 21,5 cm, vikt ca 395 g