Kaffekanna Carl Nyström silver
2016-11-03
418089
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 8 000 SEK |
CARL NYSTRÖM, kaffekanna, silver, stämplad Stockholm 1850, godronerad, bukig kropp, välvt lock med blomknopp, höjd 28 cm, vikt ca 850 g
Proveniens: Johan Tobias Sergels son Gustaf Sergel gav bort denna kanna som bröllopsgåva till sin dotter Sophie Louice Sergel i sitt gifte med Erik Gyllenberg, har sedan dess varit i den Gyllenbergska släktens ägo.