Dosa rokoko
2016-11-02
417824
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 3 000 SEK |
DOSA, silver, rokoko, 1700-talets mitt, locket med kartusch och figursceneri med inslag av förgyllning, sidorna med knäckar, fragmentarisk invändig förgyllning, botten med gåvoinskription "Minne af J.A. Scherman till dess bästa vän J.F. Blumer" (sannolikt handlaren Johan Fredrik B. född 1805, bosatt i Kristianstad), diameter 6 cm, vikt ca 81 g
Bottenplatta troligen 1800-tal