Dosa skedar silver
2016-11-15
417448
| Klubbat belopp | 1 600 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
DOSA, SKEDAR, 12 st., silver, oval dosa av Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1818, graverat monogram, längd 7,3 cm, ca vikt 46 g, tre matskedar av A. F. Ekeberg, Göteborg 1798, tre matskedar 1806-1831, en dessertsked och fem teskedar 1800-tal, skedarnas vikt ca 394 g
Slitage