Lisa Larson figurin Charlotta, cromotryck
Klubbat för:
9 200 SEK
6 000 SEK
LISA LARSON, "Charlotta", figurin, Gustavsberg, stengods, delvis bemålad samt cromotryckdekorerad chamotte med vallmoblommor, signerad Lisa L Gustavsberg Made in Sweden, höjd ca 16,5 cm
HISTORIK: Charlotta, som ingick i Lisa Larsons serie ABC-flickorna, bestående av Amalia, Beata, Charlotta, Dora och Emma, tillverkades 1958-1973. Ett begränsat antal av dessa figuriner utfördes med cromotryckt dekor, vara detta exemplar utgör en variant
Smärre krackelering
415338
2016-10-26