Kandelaber silver 1800-tal
Klubbat för:
12 000 SEK
12 000 SEK
KANDELABER, 1800-tal, 4-armad, för 5 ljus, rakt konande fasetterat ben, bladhölstrade ljuspipor samt ljusarmar med bladslingor, ragmentariska stämplar samt fransk importstämpel, höjd ca 42 cm, total vikt ca 2420 g
Ljusarmarnas fäste med lagningar, möjligen omarbetad
414602
2016-10-23