Anna Finney
2016-10-16
413292
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 20 000 SEK |
ANNA FINNEY (född 1971): I gången, signerad och daterad på baksidan Anna Finney 2005, olja på duk, 88x120 cm.
Anna Finneys målningar befinner sig någonstans mellan socialrealism och existentialsm. Målningarna präglas av ett påtagligt lugn och tar upp frågor om hur vi förhåller oss till andra människor som befinner sig i olika situationer.