Ämbetsmannavärja
2016-10-13
411401
| Klubbat belopp | 2 800 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
ÄMBETSMANNAVÄRJA, svensk, 1800-tal, tveeggad klinga, korsformat fäste i förgylld mässing, kavelplattor av pärlemor, balja i svart skinn med 2 dekorerade mässingsbeslag, längd 93 cm
kavelplattor med spricka