Tallrikar Kina famille rose
2016-09-30
407955
| Klubbat belopp | 900 SEK |
| Utropspris | 1 000 SEK |
TALLRIKAR, 1 par, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), famille rose, dekor av trädgårdsklippa med blommor i emaljfäger samt järnoxid, kälningen med fleur de lisbård i guld, diameter ca 21 cm
Proveniens: inköpt på S. Marchant & Son, London
Nagg, en med spricka