Bägare silver filigran Ståhle Stockholm

Klubbat för:

24 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

BÄGARE, silver, karolinsk, barock, Johan Ståhle, Stockholm 1677-87, löstagbar mantel och tre kulfötter i filigranarbete, delvis förgylld, höjd 7 cm, vikt ca 100 g

LITTERATUR: Svenskt Silversmide del III, Jämför liknande arbeten pl. 486 och 487 av denne mästare.

Filigranarbete med smärre lagningar

407488

2016-09-22