Takarmatur AJ design Arne Jacobsen
2016-09-29
406516
| Klubbat belopp | 1 000 SEK |
| Utropspris | 2 000 SEK |
ARNE JACOBSEN, "AJ-Pendel", takarmatur, Danmark, Louis Poulsen, för 4 ljuspunkter, svartlackerad skärm, överdel med lameller, höjd ca 22,5, diameter ca 50 cm
HISTORIK: AJ-lampan ritades 1960 till SAS Royal Hotel i Köpenhamn
Ej funktionstestad, bruksslitage, repor