Slaglåsstudsare
2016-10-13
406432
| Klubbat belopp | 4 200 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
SLAGLÅSSTUDSARE, tysk, signerad C.A. FISCHER & SOHN IN LÜBECK (cirka 1860, hovbössmakare till det svenska kungahuset), oktagonal räfflad pipa, kaliber 12,5 mm, graverat bakåtvänt lås, ställbart snälltryck, valnötsstock med graverade stålbeslag och kolvlåda med lock, längd 118 cm
hanen avbruten, säkring saknas, stockskador