Ljusstakar 1800-tal

Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal
Ljusstakar 1800-tal

Klubbat för:

7 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, förgylld brons och vit marmor, Louis Seize-stil, 1800-tal, putti som ljushållare, höjd ca 32, bottenplattans diameter ca 9 cm

PROVENIENS: J Gunnar Schönmeyer (1882-1954)

Ena ljusstaken något böjd, lagning på ena sockeln, mindre nagg, bruks och åldersrealterat slitage

398459

2016-08-07