Sengustavianska stolar av C.J. Wadström
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
CARL JOHAN WADSTRÖM (mästare i Stockholm 1788-1816), stolar, 5 st, sengustavianska stockholmsarbeten, signerade CIWS, varav två med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av ax, genombruten ryggbricka med kopplat spjälknippe omväxlande kannelyrer och fyllningar, avsmalnande ben, H-kryss, bemålade
Smärre lagningar
396284
2016-07-18