Grythyttan karmstolar
2016-07-05
394471
| Klubbat belopp | 3 000 SEK |
| Utropspris | 4 000 SEK |
GRYTHYTTAN, "Modell A2", karmstolar, 2 st, 1900-talets mitt, formgivna av Artur Lindqvist till Stockholmsutställningen 1930, fjäderstål och rödmålade träribbor, sitthöjd 41 cm
Slitage, torrsprickor, senare bemålning