Spegellampett 1700-talets andra hälft

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

SPEGELLAMPETT, gustavianskt stockholmsarbete, för två ljus, Stockholms hallstämpel 178? och förgyllarkors, träskuren dekor, förgylld, kvicksilverfolierat glas, förgylld ljusarm, 90,5 x 40,5 cm

Slitage, kompletteringar, krönet med lagning, senare bakstycke, ljusarmar 1800-tal

394272

2016-07-05