Spegellampetter i rokoko

Spegellampetter i rokoko
Spegellampetter i rokoko
Spegellampetter i rokoko
Spegellampetter i rokoko

Klubbat för:

35 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

SPEGELLAMPETTER, 2 st., snarlika, stockholmsarbeten i rokoko, för vardera ett ljus, dekor i papier maché, förgyllda med polerat guld och slagmetall, genombrutet krön med rocailler och voluter, pikerad botten och graverat gallerverk i sidorna, kvicksilverfolierade glas, ljusarmar i mässing, 54,5 x 29 cm
PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

Slitage

393296

2016-06-30