Casoletter empire sannolikt Baltikum

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

CASOLETTER, 1 par, empire, sannolikt Baltikum, polerad brännförgylld brons, rund sockel med pärlstav och kymation, antikiserande tripodfot med klövfötter krönta av kvinnohuvuden, urnformad behållare med lagerhölstrad botten, mynning med roulettearbete, locket krönt av vinbladsbeslag och pinjekotte, höjd 23 cm

Slitage, en fot med smärre buckla

392878

2016-06-29