Skål Ban Chiang
Klubbat för:
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, lergods, Asien, Ban Chiang, Thailand, troligen 3000 f.Kr. dekor av geometriskt mönster i rött, höjd 12 cm, diameter 14 cm
Enligt uppgift intyg Östasiatiska Museet
Nagg, krackelerad
387093
2016-05-30