Oidentifierad konstnär akvarell
2016-05-29
386929
| Klubbat belopp | 7 200 SEK |
| Utropspris | 3 000 SEK |
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal): Mansporträtt, otydligt signerad, akvarell, ca 31x26 cm
Historik: Pierre Louis Alexandre från Franska Guyana anlände till Stockholm 1863 med ett amerikanskt fartyg. Han rymde från fartyget och försörjde sig i Stockholm som hamnarbetare, spannmålsbärare och modell på Konstakademien. Han kallades "negern Pettersson" bland elever och lärare på akademien och kvitterade sina modellarvoden (1:50-2 kr/timmen) med namnet "Louis Pettersson". Han avled i tuberkulos i april 1905. Karin Bergöö, Oskar Björk, Emil Österman med flera har avporträtterat honom.