Kalkar 4 st silver Falk Simons samling
2016-05-29
386216
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 6 000 SEK |
SUPKALKAR, 4 st., silver, 1 par av Sven Magnus Pihlgren, Jönköping 1805, höjd ca 12 cm, vikt 108 g, märkta F. S. 408 och 409, lagningar i foten
en av Johan Malmstedt, Göteborg 1826, invändigt förgylld, höjd 11 cm, vikt 46 g, märkt F. S. 468, buckla
en av Johan Malmsted, Göteborg 1815, invändigt förgylld, höjd 11,2 cm, vikt 54 g. märkt F. S. 434
PROVENIENS: Direktör Falk Simon Göteborg
LITTERATUR: Falk Simons silversamling