Bålsslev ragusked silver mm. 18-1900-tal
2016-05-26
384290
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 800 SEK |
BÅLSSLEV, silver, 1913, skopa i kokosnöt, skuren dekor av ansikte, RAGUSKED, modell svensk spetsig, Anders Riseen, Göteborg 1812, längd ca 31-48 cm, PUNSCHKOPPAR, 4 st., silver, Guldsmedsaktibolaget, Stockholm 1964, hänklar med dekor av flätad bladslinga, KAFFESKEDAR, 6 st., sterlingsilver, England, ASPG., Sheffield, 1937, total vikt ca 328 g
Bålslevens benknopp saknas, ragussked med slitage på skedblad