Ljusstakar parisarbeten 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

7 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

LJUSSTAKAR, 1 par, parisarbeten, Restauration, förgylld brons, dekor av växtornamentik mot pikerad botten, inslag av roulettearbete, lösa manschetter, höjd 26,5 cm

LITTERATUR: Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, sidan 251 jämför snarlika ljusstakar

Slitage

384209

2016-05-18