Såskanna med fat tallrikar Kina
2016-05-04
380743
| Klubbat belopp | Osåld |
| Utropspris | 1 500 SEK |
SÅSKANNA, med tallrik, TALLRIKAR, 2 st, porslin, Kina, 1700-tal, dekor i famille rosefärger, kannans längd ca 22, tallrikarnas diameter 23 resp 24 cm
PROVENIENS: Stureholm, Skåne
Sprickor, nagg, lagningar